Jak zapakować szklane przedmioty?

Jednym z najbardziej stresujących etapów każdej przeprowadzki jest zapakowanie szkła oraz porcelany. Przedmioty te są nie tylko kosztowne, ale również niezwykle cenne jako pamiątka rodzinna, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, która odpowiednio spakuje zarówno szkło, jak i porcelanę czy inne drogie i delikatne naczynia. Należy jednak pamiętać, że czynność ta trwa dość długo, co może znacząco zwiększyć koszty usługi, dlatego wiele osób decyduje się na zapakowanie szkieł samodzielnie. Proces ten można sobie ułatwić, odpowiednio się do niego przygotowując.

Pierwszym krokiem jest wyposażenie się w wytrzymałe kartony z pięciowarstwowej tektury, które należy bardzo starannie skleić. Szczególnie delikatne i cenne przedmioty warto zapakować dodatkowo w niewielki kartonik, a puste przestrzenie wypełnić za pomocą specjalnych materiałów do pakowania, tzw. wypełniaczy. Porcelanę i kryształy należy obłożyć folią bąbelkową, a kubki, ceramikę oraz zwykłą zastawę pokojową dokładnie opakować w papier pakowy lub gazety i obkleić taśmą klejącą. Dno sklejonego kartonu trzeba wypełnić folią bąbelkową lub papierem na głębokość co najmniej kilku centymetrów. Pakowanie najlepiej rozpocząć od rzeczy największych, takich jak talerze, patery czy wazy.

Zapakowane szkła należy układać w kartonie w stosy, a wszystkie przerwy między nimi wypełnić folią bąbelkową lub gazetami w taki sposób, aby nie przesuwały się podczas transportu. Po zapakowaniu największych naczyń można rozpocząć pakowanie przedmiotów mniejszych. Małe przedmioty, np. kieliszki nie mogą być ustawiane w stosy. Należy je układać w warstwach, a każdą warstwę przekładać folią bąbelkową lub gazetami. Dobrym wypełniaczem są również poduszki lub kołdry. Na koniec należy wypełnić puste przestrzenie materiałami zabezpieczającymi i dokładnie zakleić oraz opisać karton – góra, dół i napis „szkło”. Dzięki temu ekipa przeprowadzkowa będzie wiedziała, że z kartonem należy obchodzić się ostrożniej.